Z následné mailové komunikace jsem porozuměl, že jim musím výsledky lépe vysvětlit, protože při interpretaci docházelo ke zmatení. Po vysvětlení mne hned na pondělí pozval rektor Petráček do týmu COVID Czechia. A pak už to šlo ráz naráz. V následujícím týdnu jsme natočili krátké video na YouTube o potřebě nosit roušky. Asi za 3 dny nosili roušky skoro všichni Češi. Další týden jsme natočili anglické video na YouTube s názvem #MASKS4ALL.
Asi za týden mělo přes 5 milionů zhlédnutí. Hned nato mi volala redaktorka ze CNN International, abych jim poskytl rozhovor. Následující den jsem absolvoval rozhovor o rouškách, kdy přede mnou vystoupil americký prezident Donald Trump a po mě vedoucí boje proti COVIDu při WHO, doktor Ryan. O den později mi volal profesor Howard z kalifornské univerzity, jestli bych byl ochoten podílet se na připravovaném přehledovém článku o tom, proč je potřeba nosit roušky při brzdění šíření pandemie. Rukopis byl připravený a za 10 dní odeslaný do redakce. Dnes, po roce a půl, je to nejvíce stahovaný a nejvíce prohlížený text na serveru “Preprints.org”. Následovaly rozhovory pro arabskou televizi SkyNews Arabia a pro první kanál irské TV. Byl jsem také pozván na Ministerstvo zdravotnictví ČR, abych přednesl prezentaci krizovému štábu profesora Prymuly a na veřejné slyšení do podvýboru Parlamentu České republiky pro veřejné zdraví.
Když jsme asi po roce sečetli mediální výstupy za naše oddělení, bylo jich několik set, včetně řady přímých vstupů v různých televizích a pro řadu rozhlasových stanic. Samozřejmě nejvíce výstupů bylo v textových médiích, nejčastěji internetových. Na konci roku mi rektor ČVUT docent Petráček udělil pamětní medaili za mimořádné úsilí v boji proti přenosu onemocnění COVID-19. Na podzim tohoto roku jsem obdržel medaili předsedkyně akademie věd České republiky Prof. Zažímalové za popularizaci vědy.
Obr. 4: Výsek filtru v kruhovém držáku se musí velmi dobře utěsnit, než se začne s měřením účinnosti filtru.