Zde najdete chronologicky tříděný seznam nejvýznamnějších publikovaných vědeckých úspěchů.
Vliv aerosolových částic velikostní frakce PM1 (částice menší než 1 µm) na klima je mnohostranný. Černý uhlík, který se vyskytuje téměř výhradně ve frakci aerosolu PM1, nejúčinněji absorbuje světlo a přispívá k lokálnímu oteplování atmosféry. Naopak sírany v aerosolu a sekundární organické aerosoly mají převá…
Jedním z dlouhodobých témat Výzkumné skupiny pokročilých materiálů a organické syntézy (GAMOS) je i příprava organo-fosforových π-konjugovaných systémů. Tyto systémy se v posledních letech staly předmětem intenzivního výzkumu, protože zavedení fosforového cyklu do polycyklického aromatického skeletu zvyšuje u těchto …
Enantiomery jsou látky složené ze stejného počtu a typu atomů, které jsou si navzájem zrcadlovými obrazy. Enantiomery mají prakticky totožné fyzikálně-chemické vlastnosti, ale jejich reakce s jinými chirálními látkami se mohou zásadně lišit. Řada enzymů i receptorů účastnících se biochemických procesů vykazuje stereo…
Uvolňování léčiv a jejich metabolitů do životního prostředí představuje riziko pro faunu a flóru, jehož závažnost a důsledky nejsou zcela známy. Fotokatalytický rozklad těchto látek pomocí grafitického nitridu uhlíku (g-C3N4) využívajícího sluneční světlo by mohl potenciálně přispět ke snížení těchto rizik. V t…
Pro přesné pochopení přenosových jevů mezi pevnou stěnou a tekutinou je nezbytné mít detailní popis hydrodynamického chování v těsné blízkosti povrchu. Elektrodifuzní metoda poskytuje v tomto směru značný potenciál, neboť propojuje naměřené elektrické proudy s lokálními hydrodynamickými charakteristikami. Tato problema…
Amfifilní materiály obsahující hydrofilní a hydrofobní doménu v molekule mají tendenci ve vodných roztocích samovolně tvořit samoskladbou složité supramolekulární útvary – micely nebo dvojvrstvy různých tvarů. Tento jev široce využívají živé organismy mimo jiné pro tvorbu buněčných membrán a z nich odvozených út…