Tato studie analyzuje denní a sezónní hodnoty výšky směšovací vrstvy (ang. mixing layer height, MLH), atmosférické veličiny zásadní pro hodnocení kvality ovzduší. MLH byla zkoumána na středoevropské pozaďové lokalitě Národní atmosférické observatoře Košetice na Vysočině během tří let (2020–2022) porovnáním měření ceilometrem a radiosondážemi se čtyřmi modely – ERA5, Reanalýza, GDAS a GFS. Výsledky ukazují, že reanalýza systematicky podhodnocuje MLH, pravděpodobně kvůli hrubšímu rozlišení modelu, zatímco modely ERA5, GFS a GDAS mají rozumné výsledky, ale mají problémy s přesností maximálních hodnot. Model GDAS poskytuje srovnatelné výsledky MLH jako GFS, avšak s výrazně menšími datovými nároky při stahování souborů. V letních měsících všechny modely MLH podhodnocují (o 34–42 %), zatímco v zimě ji naopak nadhodnocují (o 11–20 %), přičemž tyto odchylky souvisejí se synoptickými podmínkami a atmosférickou stabilitou.
Výsledky zdůrazňují, že modely MLH podhodnocují během anticyklonálních a většiny cyklonálních situací. Navzdory určitým omezením jsou tyto modely cennými nástroji pro odhad MLH v oblastech bez dostupných pozemních měření, zejména pro aplikace, jako je výpočet ventilačního indexu a odhadu MLH na kvalitu ovzduší.
- Julaha K.*, Ždímal V., Holubová Šmejkalová A., Komínková K., Zíková N.*: Boundary layer and mixing layer height: Models vs. Ground-based measurements intercomparison. Atmos. Res. 2025, 315(April 1), 107897. doi.org/10.1016/j.atmosres.2024.107897