Na všechny články

Přehled aplikací mikroreaktorů pro odstraňování organických barviv ze znečištěných vod

V posledních dvou desetiletích došlo k prudkému nárůstu znečištění životního prostředí spojeného s průmyslovou produkcí barviv a převážně pak s textilním průmyslem. Tyto odvětví produkují obrovské množství odpadních vod obsahujících organická barviva. Proto je nutné klást velký důraz na vývoj nových a účinnějších technik použitelných pro odstraňování těchto polutantů z vod. Snížení obsahu barviv v odpadních vodách pomocí mikroreaktorů má proto velký potenciál vzhledem k možnosti intensifikace reakce a navýšení účinnosti. Tato práce shrnuje rychle se rozvíjející oblast použitelnosti mikroreaktorů při odstraňování barviv ze znečištěných vod a podává přehled nedávných pokroků v této oblasti. S ohledem na povahu techniky čištění vody v mikroreaktorech lze metody rozdělit do několika kategorií – Fentonova oxidace, ozonizace, fotokatalytická degradace, chemická redukce, biodegradace či sekvestrace. Jako velmi perspektivními technikami lze hodnotit například katalytickou fotodegradaci či Fentonovu oxidaci barviv. Tyto reakce, pro které lze využít mikrofluidní čipy, mikrokanálové reaktory či foto-mikroreaktory, s výhodou umožňují efektivní a rychlý rozklad barviv v odpadních vodách.

 

Tato rešeršní studie vznikla s cílem přinést detailní přehled široké aplikace mikroreaktorů využitelných pro čištění odpadních vod znečištěních organickými barvivy s cílem poukázat na potenciální budoucí praktické využití.

  • Kamenická B.*: A critical review on applications of microreactors for the treatment of polluted water with organic dyes. Sci. Total Environ. 2025, 969(March 15), 178897. doi.org/10.1016/j.scitotenv.2025.178897
Tento web používá cookies. Více o cookies najdete zde.