Na všechny aktuality

Karolína Salvadori získala cenu Jean-Marie Lehna za chemii

Karolína Salvadori, doktorandka z Výzkumné skupiny bioorganické chemie a biomateriálů, získala z rukou francouzského velvyslance Stéphane Crouzat cenu Jean-Marie Lehna za nejlepší studentskou vědeckou práci v chemickém oboru (1. místo). Tuto cenu společně organizují Francouzské velvyslanectví v Praze a společnost Nadační fond IOCB Tech. Jedná se o ocenění výzkumných prací českých studentů, na kterých pracují v rámci svého doktorandského studia. Srdečně gratulujeme!

Dne 28. června 2024 se na půdě velvyslanectví Francouzské republiky v České republice, v Hudebním sále Buquoyského paláce v Praze na Malé Straně uskutečnilo vyhlášení výsledků jubilejního 30. ročníku soutěže vědeckých prací doktorandů a čerstvých absolventů doktorského studia (mladších 33 let). Akci předsedal Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii (1987) a francouzský velvyslanec Stéphane Louis Joseph Crouzat. Předání se zúčastnili i další dva nositelé Nobelovy ceny Jules Hoffmann (Nobel cena za fyziologii a lékařství, 2011), Alain Aspect (Nobel cena za fyziku, 2022). Kromě zástupců sponzorů byly přítomny i významné osobnosti naší vědy a školství, např. předsedkyně Akademie věd ČR prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., dr. h. c.

Vítězové této ceny nejenže získají finanční podporu, ale také mají jedinečnou příležitost vycestovat na stáž do prestižní výzkumné laboratoře ve Francii, což otevírá dveře k dalšímu profesnímu růstu a rozvoji.

Karolína Salvadori, doktorandka Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), zaujala porotu svou vynikající doktorskou prací s názvem „Study of Building Blocks Suitable for Preparation of Functional Receptor Materials for Sensorics“. Tento projekt vypracovala pod odborným vedením Ing. Petry Cuřínové, Ph.D. (ÚCHP AV ČR; syntetická část) a prof. Jiřího Ludvíka (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR; elektrochemie).

Ing. Karolína Salvadori (*1996) studuje obor Molekulární chemická fyzika a senzorika na VŠCHT. Jako doktorandka se na Ústavu chemických procesů AV ČR věnuje přípravě supramolekulárních struktur (převážně receptorů aniontů) a vyhodnocení jejich komplexačních vlastností. Vedle toho se zabývá studiem redoxních vlastností připravených molekul, přičemž tyto poznatky uplatňuje v host-guest chemii, elektrosyntéze apod.

Ing. Karolína Salvadori se v rámci své dizertační práce zabývá přípravou a studiem nových receptorů a receptorových jednotek. Tyto látky disponují ve své struktuře močovinovými vazebnými místy, jež jsou vhodná ke komplexaci aniontů. Hlavní součástí práce je vedle syntézy také část zabývající se vyhodnocením fyzikálně-chemických vlastností připravených molekul. K tomuto účelu bylo využito řady technik molekulové spektroskopie a elektrochemie. Zvláštní pozornost byla věnována především vyhodnocení komplexačních a redoxních vlastností. Díky důkladnému prozkoumání receptorových stavebních jednotek byla získána data, na jejichž základě bylo možné porozumět zákonitostem chování stavebních bloků v přítomnosti aniontů, a zároveň predikovat chování konečných receptorů. Ty byly připraveny připojením vazebných jednotek k molekulovým nosičům (především pak karbosilanovým dendrimerům, a makrocyklům ze skupiny calixarenů), popř. byly receptorové jednotky designovány tak, aby je bylo možné cíleně využít k modifikaci povrchů elektrod. Nedílnou součástí bylo i studium recyklace těchto systémů, například s využitím nanofiltrace.

Tento web používá cookies. Více o cookies najdete zde.